Stanisław Dworzański, znany jako Stanisław Franciszek Ksawery Dworzański, przyszedł na świat 25 października 1897 roku w Limanowej. Jego życie zakończyło się tragicznie 7 września 1919 roku w Drahunach.
Był porucznikiem Wojska Polskiego, a w okresie II Rzeczypospolitej odznaczał się szczególną odwagą oraz poświęceniem na polu bitwy. Jego zasługi zostały docenione, gdyż pośmiertnie awansowano go na stopień kapitana. Wśród wielu jego wyróżnień znajduje się odznaczenie Virtuti Militari, które jest jednym z najwyższych orderów wojskowych w Polsce.
Życiorys
Stanisław Dworzański, urodzony w Limanowej, w rodzinie Jana oraz Antoniny z Hofmannów, miał od młodych lat silne związki z militariami. W 1912 roku podjął decyzję o wstąpieniu do Polskich Drużyn Strzeleckich, co stało się punktem zwrotnym w jego życiu. W 1914, gdy jeszcze uczył się w VIII klasie gimnazjum w Nowym Targu, przystąpił do kompanii nowotarskiej Legionów Polskich, co z pewnością było dla niego wielkim zaszczytem.
Podczas służby w 2 pułku piechoty, świadczył o swoim zaangażowaniu walcząc w bitwach, gdzie odniósł rany pod Łowczówkiem i Kostiuchnówką. W styczniu 1915 roku awansował na kaprala, a w lutym zdobył świadectwo dojrzałości. Z dniem 15 października 1916 roku, po awansie na sierżanta, został przeniesiony do 5 pułku piechoty. Po trudnym okresie kryzysu przysięgowego, wcielono go do austriackiego 6 pułku strzelców konnych, co obrazowało złożoność sytuacji politycznej tamtych czasów.
Pobierając urlop zdrowotny, Dworzański rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zakończeniu wojny, od listopada 1918 roku, aktywnie uczestniczył w walkach o Lwów, gdzie jako podporucznik 5 pułku piechoty Legionów starał się bronić polskiego terytorium. Jego heroizm objawił się w czasie wojny polsko-bolszewickiej, w trakcie wyprawy wileńskiej oraz w bitwie nad Dzisną i Dryssą, gdzie pomimo kilku ran, pozostał na polu walki i kontynuował dowodzenie swoją kompanią.
7 września 1919 roku, niestety, zmarł w wyniku odniesionych ran w miejscowości Drahuny. Po śmierci został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana, co ostatecznie potwierdziło jego niezwykłe osiągnięcia w służbie wojskowej. Jego ciało początkowo spoczęło w grobowcu zasłużonych w Nowym Targu, jednak z biegiem lat przeniesiono je do grobowca rodzinnego, gdzie znajduje się do dziś.
Ordery i odznaczenia
Stanisław Dworzański, jako osoba o wielkim znaczeniu w historii, został odznaczony wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które świadczą o jego niezwykłych zasługach. Wśród nich wyróżnia się:
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (3170),
- Krzyż Niepodległości – przyznany 19 grudnia 1930 roku za znaczącą pracę na rzecz odzyskania niepodległości,
- Krzyż Walecznych.
Przypisy
- M.P. z 1930 r. nr 300, poz. 423.
- a b c d Polak (red.) 1993 ↓, s. 51.
- a b c Polak (red.) 1993 ↓, s. 50.
- Lista strat 1934 ↓, s. 164.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Zygmunt Berling | Helena Jaremkiewiczowa | Marian Serafiniuk | Kazimierz Weryński | Rudolf CzerneckiOceń: Stanisław Dworzański