Barbara Faron, która przyszła na świat 25 października 1977 roku w pięknym mieście Limanowa, to niezwykle utalentowana postać w polskiej literaturze i kulturze.
Jako pisarka, publicystka oraz redaktorka, jej prace cieszą się uznaniem w wielu kręgach, a jej umiejętności polonistyczne oraz historyczne przyczyniają się do wzbogacania wiedzy na temat polskiej literatury i kultury. Dodatkowo, jako nauczycielka, wpływa na młode pokolenia, kształtując ich gust literacki i zainteresowania historyczne.
Życiorys
Barbara Faron to wybitna postać, która swoje dzieciństwo spędziła w malowniczej wsi Kamienica w Małopolsce. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie kontynuowała naukę na studiach podyplomowych na Wydziale Historycznym tej samej uczelni.
Zawodowo związana jest z edukacją, pełniąc rolę nauczycielki języka polskiego i historii. Zajmuje się również redakcją, w tym redagowaniem przewodników turystycznych. Jej działalność literacka obejmuje publikacje artykułów w obszarze humanistyki oraz pisanie utworów dla dzieci i młodzieży. Faron miała swoje teksty w znanych pismach, takich jak „Focus Historia”, „Uważam Rze Historia” oraz „Tudorowie”, a także na portalu astrahistoria.
W 2007 roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie prozatorskim Fabrica Librorum za opowiadanie „O parobkowych dzieciskach”. Rok później, w 2008, wydała powieść „Zniewolona”, której akcja toczy się w XIX wieku i jest stylizowana na literaturę tego okresu. To również w 2008 roku premierę miała jej bajka dla dzieci pt. „Zazie na bezludnej wyspie” (w formie e-booka), która w 2010 roku zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii książek młodzieżowych podczas głosowania internautów w konkursie „Najlepsze książki na wiosnę”.
W kolejnych latach, w 2009, jej opowiadanie „O potomkach fartownego przybłędy” zdobyło wyróżnienie Stefana Dardy w I Konkursie Literackim o Platynowy Kałamarz. Stylizowane na ludowe, opowiadanie to znajduje się w zbiorze „Ballady Beskidzkiego Dziada”, który podejmuje tematykę obyczajów i wierzeń mieszkańców Kamienicy w XX wieku.
W 2023 roku ukazała się jej książka „W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie”, która spotkała się z dużym uznaniem i otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie Krakowska Książka Miesiąca Września 2023.
W swoich publikacjach książkowych Barbara Faron skupia się na losach kobiet z dynastii Piastów oraz na dawnych zwyczajach i historii Krakowa, a obecnie mieszka w tym pięknym mieście.
Publikacje książkowe
Barbara Faron to autorka o bogatym dorobku literackim, który obejmuje wiele fascynujących publikacji. Poniżej przedstawiamy przegląd jej książek, które charakteryzują się różnorodnością tematów oraz form.
- 2008: Zniewolona; powieść historyczno-obyczajowa,
- 2010: Zazie na bezludniej wyspie (e-book),
- 2010: Ballady Beskidzkiego Dziada,
- 2010: Szczęście smakuje truskawkami,
- 2017: Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach, współautorka: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut,
- 2018: Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138–1320,
- 2019: Piastówny na tronach Europy,
- 2019: Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie,
- 2021: Jak przetrwać zarazy w dawnej Polsce,
- 2023: W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie, współautorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut i Karol Ossowski,
- 2024: W gontynie, jesziwie i na Psim Rynku.
Przypisy
- Agnieszka Bukowczan-Rzeszut, Barbara Faron, Karol Ossowski W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie – Krakowska Książka Miesiąca [online] [dostęp 15.08.2024 r.]
- a b c d e f Barbara Faron. replika.eu. [dostęp 31.03.2024 r.]
- a b Barbara Faron. lubimyczytac.pl. [dostęp 19.06.2024 r.]
- Barbara Faron Jak przetrwać zarazy w dawnej Polsce, wyd. 2021, okładka s. IV
- Barbara Faron Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138–1320, wyd. 2018, okładka s. IV
- Barbara Faron, „Almanach Łącki” (29), 2018, s. 17.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zdzisław Czeppe | Bolesław Kielski (romanista) | Zygmunt Grodziński | Józef Wąsowicz | Ludwik MordarskiOceń: Barbara Faron