Leszek Mordarski


Leszek Andrzej Mordarski, urodzony 23 października 1955 roku w Limanowej, to postać o bogatym dorobku artystycznym oraz edukacyjnym. Jest on nie tylko znakomitym muzykiem, ale także wykwalifikowanym pedagogiem i nauczycielem dyplomowanym w dziedzinach muzyki oraz wiedzy o kulturze.

Jako profesor oświaty, Leszek Mordarski ma za sobą wiele lat pracy w edykacji, gdzie dzieli się swoją pasją i wiedzą z uczniami. Jego umiejętności sięgają także poza ramy muzyki, obejmując rolę instruktora muzycznego oraz sędziów szachowego, co dodatkowo podkreśla jego wszechstronność i zaangażowanie w różnorodne dziedziny.

Życiorys

Leszek Mordarski jest synem Ludwika oraz Krystyny z Wojsów. W 1978 roku wspólnie ukończył wychowanie muzyczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Następnie, w roku akademickim 2003/2004, uzyskał certyfikat Studiów Europejskich w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. W 2005 roku ukończył także podyplomowe studia na Uniwersytecie Rzeszowskim, zdobywając wiedzę z zakresu kultury.

W lipcu 2001 roku zdobył tytuł nauczyciela dyplomowanego. W październiku 2019 roku, otrzymał najwyższe uznanie w polskim szkolnictwie, tytuł honorowy Profesora Oświaty, przyznany przez ministra edukacji narodowej. Tytuł ten był wynikiem jego wyróżniających się osiągnięć dydaktycznych oraz wychowawczych, które realizował w Zespole Szkół Budowlanych w Nowym Sączu od 1978 do 1989 roku, a także w limanowskich szkołach średnich w latach 1989-2021.

Wysoka kultura muzyczna oraz pasja do lokalnego folkloru i tradycji wynika z jego rodzinnych korzeni, które dodatkowo rozwija w czwartym pokoleniu. Działa na rzecz promowania tej kultury poprzez prezentacje, referaty oraz wykłady, w tym:

  • W 2017 roku wygłosił referat na temat twórców instrumentów ludowych oraz instrumentalistów ziemi limanowskiej podczas międzynarodowych warsztatów prowadzonych w Limanowskim Domu Kultury, w ramach polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A 2014-2020, gdzie zaprezentował swój autorski film dotyczący tańców, strojów i muzyki regionu lachowsko-orawskiego,
  • W październiku 2017 roku, podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej Tożsamość w kulturze na Wydziale Pedagogicznym Akademii Ignatianum w Krakowie, przedstawił temat instrumentów ludu pasterskiego ziemi limanowskiej, wzbogacony dokumentalnym filmem, który dotykał istoty tożsamości osobowej i społecznej,
  • W 2019 roku podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, gdzie omawiał relacje ucznia i nauczyciela, również miał prezentację multimedialną, koncentrującą się na rodzinie oraz roli „małej ojczyzny” w kształtowaniu twórczych relacji.

W dziełach twórczych, Leszek Mordarski współpracował z ojcem Ludwikiem, dokumentując lokalny folklor muzyczny. Ich wspólne dokonania to publikacje zapisów nutowych tradycyjnych melodii, obrzędów oraz zwyczajów, efektem wieloletniego archiwizowania oraz gromadzenia materiałów. Ich praca materiałowa znalazła swoją formę w książce wydanej w 2005 roku w serii Dziedzictwo Kulturowe, tom IX, pod tytułem Muzyka ziemi limanowskiej (ISBN 83-909093-8-3), która została opublikowana przez sekcję Polską CIOFF.

Leszek Mordarski, będąc posiadaczem odpowiednich kwalifikacji oraz licencji instruktora muzycznego pierwszej kategorii (nr 59/24/79), ma możliwość prowadzenia zajęć z zespołami muzycznymi. Przez wiele lat był członkiem oraz instrumentalistą kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Limanowianie (1970-2010), a także instrumentalistą w Orkiestrze Dętej i Big Bandzie Echo Podhala (1975-2010).

Twórczość i działalność muzyczna

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Limanowianie im. Ludwika Mordarskiego

W 1970 roku, w Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej, został założony zespół muzyczny przez Ludwika Mordarskiego, nauczyciela muzyki i ojca Leszka Mordarskiego. Początkowo występował on pod nazwą Decybele, a od 1975 roku funkcjonuje jako Zespół Instrumentalno-Wokalny Consonans. Leszek Mordarski, jako młody uczeń, był częścią grupy w latach 1970-1974, natomiast od 1989 roku aż do 2020 roku prowadził zespół samodzielnie. Jego pasja do muzyki przejawia się także w pracy pedagogicznej, gdzie uczy młodzież gry na instrumentach, aranżacji utworów oraz sztuki śpiewu, przyczyniając się do rozwoju ich talentów oraz wyobraźni.

WZWZmaga się, aby członkowie zespołu rozwijali swoje umiejętności artystyczne, wzmocnili poczucie tożsamości kulturowej oraz przywiązania do regionu. Cały czas przygotowuje repertuar na różnorodne występy, które odbywają się na festiwalach, przeglądach i konkursach. Tematyka tych wydarzeń obejmuje szeroką gamę tematów, w tym patriotyzm, poezję śpiewaną, literacką, religijną, jak również turystyczną i autorską, a wszystko to organizowane w całym kraju.

Zespół osiągnął szereg znaczących sukcesów, w tym liczne nagrody, które potwierdzają jego wysoki poziom artystyczny. Wśród wyróżnień należy wymienić:

  • Grand Prix dla solistki zespołu podczas XXII Małopolskiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Triada (2013),
  • I miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej (2014),
  • II miejsce dla solistki zespołu w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej (2016).

Orkiestra dęta (big-band) Echo Podhala

Jednym z bardziej pamiętnych występów był koncert 12 listopada 2017 roku w Zamku Królewskim w Warszawie, transmitowany na antenie Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Wydarzenie to miało miejsce pod patronatem Prezydenta RP, co dodało mu jeszcze większej rangi.

Zespół Instrumentalno-Wokalny Consonans

Z powodu wybitnych osiągnięć artystycznych oraz pedagogicznych, zespół zyskał duże uznanie w swoim środowisku. W 2015 roku z okazji 45-lecia działalności, Rada Miasta Limanowa uhonorowała grupę tytułem oraz medalem Przyjaciel Miasta Limanowa. Leszek Mordarski nie ogranicza swojej działalności jedynie do muzyki; za swą pracę z młodzieżą został wyróżniony nagrodą Ministra Edukacji Narodowej w 2018 roku.

Oprócz swojej działalności w muzyce, Mordarski pełni również funkcję współorganizatora i sędziego podczas turniejów szachowych dla młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Jego zasługi w tej dziedzinie zostały dostrzegane i nagrodzone odznakami: brązową (2001), srebrną (2007) oraz złotą (2014) Polskiego Związku Szachowego, a także odznaką Za zasługi dla sportu (2017) przyznaną przez Ministra Sportu.

Leszek Mordarski aktywnie angażuje się w życie społeczne, co zostało docenione tytułem i medalem Za zasługi dla Miasta Limanowa w 2003 roku. W 2014 roku, był jednym z aktywnych członków komitetu obchodów stulecia Bitwy pod Limanową, co zaowocowało postawieniem obelisku z pamiątkową tablicą oraz wydaniem specjalnego medalu. Od jesieni 2017 roku pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Limanowianie na Niepodległość, a w 2018 roku zyskał mandat radnego w Radzie Miasta Limanowa, który został mu odebrany ponownie w kwietniu 2024 roku, kiedy to objął również stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Limanowa.

Publikacje

Publikacje własne i opracowania

W ciągu swojej kariery, Leszek Mordarski przyczynił się do wielu cennych publikacji i opracowań, które odzwierciedlają jego pasję do kultury regionalnej i muzyki. Wśród nich można wymienić:

  • 40 lat Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Limanowskiej „Limanowianie” [opracowanie tekstu: Ludwik Mordarski i Leszek Mordarski], Wyd. Limanowski Dom Kultury, Limanowa 2010,
  • Z gitarą i mikrofonem przez 45 lat zespołu „Consonans” 1970-2015: w obrazach i wspomnieniach [opracowanie redakcyjne: Leszek Mordarski, Wiesław Dutka, Barbara Piechura], Wyd. Stowarzyszenie Razem dla Regionu, Limanowa 2015, ISBN 978-83-934007-1-3,
  • Złoty Jubileusz zespołu „Consonans” [opracowanie redakcyjne: Leszek Mordarski], Wyd. Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa 2020, ISBN 978-83-934007-2-9,
  • Lachy Limanowskie – ich muzyka, instrumenty i obyczaje – praca dydaktyczna,
  • Przez wiek – po dzień dzisiejszy. Rzecz o orkiestrze „Echo Podhala” 1923-2023, Wyd. Limanowski Dom Kultury, Limanowa 2023, ISBN 978-83-942300-4-3.

Te publikacje ukazują nie tylko historię, ale również bogactwo kulturowe regionu oraz pasję Leszka Mordarskiego do muzyki i społecznej aktywności.

Filmografia

Leszek Mordarski jest uznawanym twórcą filmowym, który zasłynął z dokumentacji i promowania lokalnej kultury i tradycji. Jego osiągnięcia filmowe obejmują różnorodne tematy, związane głównie z regionem Limanowej. Oto kluczowe pozycje z jego filmografii:

  • Bacówki i tradycje pasterskie na Ziemi Limanowskiej w Beskidzie Wyspowym (współpraca z ojcem Ludwikiem, autor scenariusza oraz wywiadu),
  • Twórcy instrumentów ludowych i instrumentaliści Ziemi Limanowskiej (film zrealizowany w technice video; współpraca z ojcem Ludwikiem),
  • Limanowskie boje Józefa Piłsudskiego (autorstwo scenariusza oraz zdjęć),
  • Film o tańcach, strojach i muzyce lachów limanowskich,
  • Film dokumentalny Limanowa.

Każda z tych produkcji przyczynia się do dokumentowania bogatej kultury regionalnej oraz zachowywania tradycji lokalnych społeczności.

Ordery i odznaczenia

Leszek Mordarski został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami, które podkreślają jego wkład w dziedzinie edukacji artystycznej oraz kultury regionalnej. Oto lista jego wyróżnień:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany za wybitne zasługi w rozwoju edukacji artystycznej oraz za działalność w zakresie kultywowania tradycji ludowych i kultury regionalnej (2020),
  • Złoty Krzyż Zasługi, za osiągnięcia w upowszechnianiu i kultywowaniu tradycji ludowych (2015),
  • Srebrny Krzyż Zasługi (2006),
  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2020),
  • Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009),
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (2003),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2009),
  • Medal Polonia Minor (2019),
  • Srebrny Krzyż Małopolski (2018).

Przypisy

  1. Leszek Mordarski przewodniczącym Rady Miasta Limanowa. [dostęp 01.08.2024 r.]
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29.07.2020 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2020 r. poz. 837).
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16.07.2015 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2015 r. poz. 878).
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 06.10.2006 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2006 r. nr 86, poz. 878).
  5. 50 lat Zespołu Consonans. [dostęp 03.05.2021 r.]
  6. Nagroda Ministra Edukacji Narodowej dla Pana Leszka Mordarskiego. [dostęp 03.05.2021 r.]
  7. Skład Rady Miasta Limanowa. [dostęp 03.05.2021 r.]
  8. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. [dostęp 03.05.2021 r.]
  9. Medal “Polonia Minor” dla Pana Leszka Mordarskiego. [dostęp 03.05.2021 r.]
  10. Srebrny Krzyż Małopolski dla Leszka Mordarskiego. [dostęp 03.05.2021 r.]

Oceń: Leszek Mordarski

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:14