Andrzej Kulig to znana postać w dziedzinie inżynierii środowiska, urodzony 30 czerwca 1955 roku w Limanowej. Jest on polskim inżynierem oraz wykładowcą akademickim, a jego kariera naukowa i dydaktyczna zyskała uznanie poprzez liczne osiągnięcia.
Bez wątpienia ważnym elementem jego kariery jest Politechnika Warszawska, gdzie pełni rolę profesora. Andrzej Kulig uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych, co potwierdza jego ekspercką wiedzę w zakresie inżynierii środowiska.
W latach 2012–2019 piastował funkcję prodziekana ds. Ogólnych i Nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, a od 2019 roku sprawuje obowiązki dziekana. Jego wkład w rozwój kierunków inżynieryjnych na uczelni jest niewątpliwy, a z jego pomocą kształtuje się wielu przyszłych inżynierów.
Andrzej Kulig jest także synem Stanisława Kuliga, co podkreśla jego związki rodzinne z tą dziedziną aktywności społecznej.
Życiorys
W 1979 roku Andrzej Kulig ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej, który od 1993 roku nosi nazwę Wydział Inżynierii Środowiska, Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera w zakresie systemów ochrony atmosfery.
W 1985 roku był stypendystą naukowym UNESCO, odbywając staż w Królewskim Holenderskim Instytucie Meteorologicznym (KNMI) w De Bilt w Holandii.
W 1987 roku obronił pracę doktorską na Politechnice Warszawskiej, w której badał metody określania emisji zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych powietrza z wybranych obiektów gospodarki komunalnej.
Andrzej Kulig kontynuował rozwój swojej kariery akdemickiej, zdobywając w roku akademickim 1990/91 dyplom z międzynarodowych studiów podyplomowych „Advanced Environmental Sanitation” w International Institute for Hydraulic and Environmental Engineering (IHE) w Delfcie.
Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej uzyskał stopień doktora habilitowanego w 2003 roku. W 2007 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego PW.
Obecnie pracuje w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska, którą kieruje od 2018 roku. W 2012 roku został wybrany na prodziekana wydziału, a od 2019 roku sprawuje funkcję dziekana tegoż wydziału.
Działalność naukowa i inżynierska
Obszar badań i dydaktyka
Dyscyplina, w której specjalizuje się inżynier Andrzej Kulig, obejmuje inżynierię oraz ochronę środowiska. Od 2018 roku jego zainteresowania ukierunkowały się na inżynierię środowiska, górnictwo oraz energetykę, z podspecjalizacją w systemach ochrony środowiska, ochronie gleb, gruntów i atmosfery.
W zakresie badań koncentruje się na analizach środowiskowych oraz ocenach oddziaływania różnych czynników na otoczenie, zwłaszcza dotyczących powierzchni ziemi, a także obiektów związanych z gospodarką ściekową i odpadową. W szczególności bada wpływ emisji zanieczyszczeń, zarówno mikrobiologicznych, jak i chemicznych, w tym także tematykę odorantów poprzez olfaktometrię środowiskową. Oprócz tego prowadzi analizy oddziaływania zapachowego oraz akustycznego na otoczenie.
Współpracuje z różnymi instytucjami, aby skutecznie monitorować jakość środowiska, co obejmuje badania dotykające gleby, powietrza oraz wód, zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych. W ramach swojej działalności prowadzi również przeglądy ekologiczne obszarów oraz zwiększa świadomość o uwarunkowaniach degradacji środowiska, rekonwalescencji, zagospodarowaniu i ochronie terenów. Jest wykładowcą na uczelni, przekazując wiedzę z zakresu ochrony powierzchni ziemi, rekultywacji gruntów, oraz wielu innych przedmiotów związanych z ochroną środowiska.
Dorobek naukowy
Andrzej Kulig ma na swoim koncie ponad 140 publikacji naukowych, w tym 4 monografie oraz 10 rozdziałów w monografiach. Dodatkowo opracował ponad 350 dokumentów niepublikowanych, takich jak raporty z badań oraz ekspertyzy związane z tematem ochrony środowiska. Jako promotor dwóch prac doktorskich oraz recenzent wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, działa na rzecz rozwijania i oceny wiedzy naukowej w tej dziedzinie.
Wybrana bibliografia naukowa
Dokładny spis publikacji prof. dr hab. inż. Andrzeja Kuliga można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Ochrony Powierzchni Ziemi, który prowadzi. Wśród jego wybranych prac są:
- 2004 Metody pomiarowo-obliczeniowe w ocenach oddziaływania na środowisko obiektów gospodarki komunalnej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa. ISBN 83-7207-518-2,
- 2007 Physico-chemical and microbiological characteristics of leachates from Polish municipal landfills (współautor). [w:] Environmental Engineering, L. Pawłowski, M.R. Dudzińska, A. Pawłowski [eds]. s. 327–337. CRC Press; Taylor & Francis Group, London. ISBN 978-0-415-40818-9,
- 2008 Procedury ocen środowiskowych w budownictwie., [w:] Problemy Naukowo-Badawcze Budownictwa. Tom IV Zrównoważony rozwój w budownictwie, Polska Akademia Nauk Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej, A. Łapko, M. Broniewicz, J.A. Prusiel (red.). s. 29–41. Wydawnictwo Politechniki Białostockiej, Białystok. ISBN 978-83-60200-50-6,
- 2009 Cleaning the environment from petroleum-derivative hydrocarbons on the example of a dumping site for liquid waste from crude oil wells (współautor). [w:] Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych, s. 64–72. CBiDGP i IETU, Katowice. ISBN 978-83-905712-8-7,
- 2010 Listeria monocytogenes and chemical pollutants migration with landfill leachates (współautor). [w:] Environmental Engineering III, L. Pawłowski, M.R. Dudzińska, A. Pawłowski [eds]. s. 203–212. CRC Press; Taylor & Francis Group, London. ISBN 978-0-415-54882-3,
- 2010 Identyfikacja, inwentaryzacja i charakterystyka źródeł odorantów w gospodarce komunalnej w Polsce (współautor). [w:] Współczesna problematyka odorów, M.I. Szynkowska, J. Zwoździak (red.). s. 14–53. WN-T, Warszawa 2010. ISBN 978-83-204-3674-7,
- 2012 Impact of Technological Solutions and Operating Procedures on Odour Nuisance of Municipal Solid Waste Treatment Plants in Poland (współautor). [w:] Chemical Engineering Transactions, vol. 30, s. 271–276. AIDIC Servizi, Italy 2012. ISBN 978-88-95608-21-1.
Funkcje akademickie
W swojej karierze akademickiej Andrzej Kulig pełni wiele istotnych ról. Objął stanowisko dziekana Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w 2019 roku, a wcześniej był prodziekanem ds. Ogólnych i Nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska w latach 2012-2019. W Instytucie Systemów Inżynierii Środowiska pełnił funkcje kierownicze, w tym kierownika Zakładu Ochrony Środowiska Miejskiego oraz Zastępcy Dyrektora ds. Nauki.
Jako kierownik Zespołu Ochrony Powierzchni Ziemi działa od 1991 roku. Od 2008 roku jest redaktorem serii Prac Naukowych PW z zakresu inżynierii środowiska. Jego zaangażowanie w organizację konferencji naukowych od 1984 roku pokazuje jego aktywną rolę w promowaniu wiedzy na temat inżynierii i ochrony środowiska.
Przynależność do organizacji naukowych i zawodowych
Andrzej Kulig jest członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych i zawodowych, w tym:
- International Association for Impact Assessment – członek (od 2006),
- International Association for Public Participation – członek (1999-2005),
- Towarzystwo Chemii i Inżynierii Ekologicznej – członek założyciel (od 1997),
- Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych – członek, posiadający uprawnienia rzeczoznawcy (od 1980), m.in. przewodniczący Sekcji Ochrony Środowiska Oddziału Warszawskiego (1994-2007),
- Stowarzyszenie Konsultantów Ocen Środowiskowych – członek założyciel (od 2002),
- Członek kolegium redakcyjnego kwartalnika „Problemy ocen środowiskowych” (1998-2010),
- Członek „Programming Board” kwartalnika „Ecological Chemistry and Engineering S” (od 2009),
- Polski Komitet Normalizacyjny, ekspert Komitetu Technicznego nr 192 ds. Ogólnych i Fizyki Gleby (od 1994),
- Biegły sądowy SO w W-wie (od 1995),
- Członek Mazowieckiej Regionalnej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko (od 2011).
Odznaczenia, wyróżnienia i nagrody
W ciągu swojej kariery, Andrzej Kulig otrzymał szereg wyjątkowych odznaczeń oraz nagród, które podkreślają jego wkład w rozwój inżynierii oraz jego zaangażowanie w różnorodne inicjatywy. W 2002 roku, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2009 roku otrzymał Medal Złoty za Długoletnią Służbę. Jego osiągnięcia w sferze edukacji zostały docenione Medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznanym mu w 2015 roku.
W 1995 roku, przyznano mu Dyplom Inżyniera Europejskiego („EUR ING” reg. nr 18765 PL), co miało miejsce podczas ceremonii w Paryżu, organizowanej przez Fédération Eurpéenne d’Associations Nationales d’Ingénieurs (FEANI). Wśród jego wyróżnień znajdują się także Srebrna Odznaka Honorowa, którą otrzymał w 1988 roku oraz Złota Odznaka Honorowa Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, przyznana w 1999 roku.
Wielokrotnie otrzymywał również wyróżnienia od Ministra Środowiska (1999) oraz Ministra Transportu i Budownictwa (2006). Dodatkowo, jego osiągnięcia akademickie były doceniane przez JM Rektora Politechniki Warszawskiej, co zaowocowało nagrodami przyznanymi w latach 1985, 1990, 2004, 2005 oraz 2011. W maju 2013 roku, zostało mu nadane szczególne wyróżnienie w postaci medalu i tytułu „Przyjaciel Miasta Limanowa”.
Życie prywatne
Andrzej Kulig jest osobą, która posiada różnorodne zainteresowania. Jego pasje związane są z turystyką wysokogórską, w której miał okazję zdobywać szczyty takie jak Aconcagua, Kilimandżaro, Elbrus, Margherita, Mont Blanc oraz Demawend. Interesuje go także turystyka krajoznawcza, która zaprowadziła go do takich miejsc jak Nowa Zelandia, Australia, Peru, Islandia, Uganda, Maroko, czy gruziński Kaukaz.
Jest zapalonym fotografem oraz miłośnikiem ogrodnictwa. Przez wiele lat był publicystą dwumiesięcznika „Echo Limanowskie”, gdzie publikował reportaże podróżnicze, felietony oraz artykuły biograficzne. Dodatkowo, jego teksty popularnonaukowe znalazły się w kwartalniku „Almanach Ziemi Limanowskiej”. Jako autor, wzbogacił literaturę swoją książką pt. „Pół korony i inne wyprawy”, która była wynikiem jego przemyśleń oraz doświadczeń na drodze podróżniczej.
Przypisy
- http://www.opz.is.pw.edu.pl/index.php/a-kulig-publikacje-naukowe-2004-2014/ – spis publikacji naukowych Andrzeja Kuliga [dostęp 18.11.2019 r.]
- http://www.opz.is.pw.edu.pl/index.php/prof-nzw-dr-hab-inz-andrzej-kulig/ – oficjalna notka biograficzna [dostęp 18.11.2019 r.]
- Pikoń K. (red. naczelny): Złota Księga Nauk Technicznych. Wydawnictwo Helion, 2011, s. 218–219. ISBN 978-83-930922-3-9.
- Machowicz-Jurowicz I. (2008): Odkrywanie świata – pasje profesora Andrzeja Kuliga. Echo Limanowskie, rok XVI, nr 168, s. 12–15.
- Pikoń K. (red. naczelny): Kronika Nauki Polskiej 2003-2006. Wydawnictwo Helion, 2007, s. 272–273. ISBN 978-83-926326-1-0.
- Polska Inżynieria Środowiska. Informator, A.M. Anielak (red.), s. 424–425. Komitet Inżynierii Środowiska PAN. Lublin 2007.
- Kto jest kim w inżynierii ekologicznej 2000. Wyd. 4. T. 1: Specjaliści inżynierii ekologicznej. Warszawa: Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej, 1999, s. 96–97. ISBN 83-900432-0-3.
- a b Dr hab. Andrzej Kulig, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.09.2013 r.]
- Wojtas-Ciborska E. (2006): Księga Limanowian. Biografie ludzi związanych z Ziemią Limanowską. Część I. s. 318–320, Limanowa.
- https://web.archive.org/web/20131028162419/http://www.is.pw.edu.pl/index.php/pl/home/wydzial/wladze-wydzialu [dostęp 31.08.2013 r.]
- Pół korony i inne wyprawy – Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej [online], www.wydawnictwopw.pl [dostęp 18.11.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Karol Paciorek | Zygmunt Peszkowski (cukiernik) | Andrzej Jeż | Dorota GawrylukOceń: Andrzej Kulig (inżynier)