Andrzej Jeż


Andrzej Jeż, urodzony 3 maja 1963 roku w Limanowej, to osobistość w polskim Kościele katolickim, która ma na swoim koncie wiele ważnych osiągnięć. Jest on duchownym rzymskokatolickim oraz doktorem nauk teologicznych, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój wiedzy teologicznej.

W latach 2009–2012 pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Następnie, od 2012 roku, objął stanowisko biskupa diecezjalnego tarnowskiego, co znacząco wpłynęło na jego rolę w lokalnym Kościele oraz na życie duchowe wspólnoty tarnowskiej.

Życiorys

Andrzej Jeż przyszedł na świat 3 maja 1963 roku w Limanowej. Swoje pierwsze kroki w edukacji stawiał w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana, gdzie w 1982 roku zdał maturę. W latach 1982–1988 kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a 12 czerwca 1988 roku, poprzez ręce arcybiskupa Jerzego Ablewicza, przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1993–1995 ukończył studia specjalistyczne z zakresu homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, zdobywając tytuł licencjata. Po tym czasie spędził rok na stypendium naukowym w Rzymie, w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 2002 roku uzyskał doktorat w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tematem jego dysertacji była praca pt. „Christus Communicator. Próba zbudowania modelu chrystologicznego w oparciu o teorię komunikacji interpersonalnej.” Praca ta była realizowana pod kierunkiem profesora Stanisława Budzika.

Andrzej Jeż pełnił funkcję wikariusza w Krościenku nad Dunajcem w latach 1988–1991 oraz w Wierzchosławicach w latach 1991–1993. W 2004 roku objął stanowisko proboszcza w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie. W ciągu tego okresu został również dziekanem dekanatu Tarnów – Zachód oraz członkiem diecezjalnej rady ds. formacji duchowieństwa. Następnie, w 2007 roku, przeniesiono go na urząd proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Jako dziekan dekanatu Nowy Sącz – Centrum, stał się aktywnym uczestnikiem diecezjalnej rady duszpasterskiej, a także został kanonikiem gremialnym oraz prepozytem kapituły kolegiackiej w Nowym Sączu.

W 1996 roku Andrzej Jeż objął funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach 1999–2007 wykładał homiletykę. 20 października 2009 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, nadając mu stolicę tytularną Tigillava. Święcenia biskupie przyjął 28 listopada 2009 roku w bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty w Nowym Sączu, gdzie głównym konsekratorem był biskup diecezjalny tarnowski Wiktor Skworc, a współkonsekratorami kardynał Stanisław Dziwisz oraz arcybiskup Józef Kowalczyk. Przyjął biskupią dewizę „Ad laudem Trinitatis et Deiparae”, co oznacza „Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy.” W dalszym ciągu pełnił rolę wikariusza generalnego diecezji i moderatora kurii diecezjalnej.

12 maja 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji tarnowskiej, a 15 czerwca 2012 roku kanonicznie objął diecezję, po czym odbył ingres do tarnowskiej bazyliki katedralnej. W latach 2018-2023 miał zaszczyt przeprowadzić V synod diecezjalny.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski, Andrzej Jeż został członkiem komisji zajmujących się różnymi aspektami duszpasterstwa, w tym Komisji Charytatywnej, Komisji ds. Misji oraz Komisji Maryjnej. Jego zaangażowanie w życie diecezji przejawia się również w konsekracji biskupów pomocniczych tarnowskich: Jana Piotrowskiego (2014), Stanisława Salaterskiego (2014), Leszka Leszkiewicza (2016) oraz Artura Ważnego (2021), a także w asystencji podczas sakry biskupa Bouar Mirosława Gucwy w 2018 roku.


Oceń: Andrzej Jeż

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:5